05.06.2020
Практичні поради для опікунів
Нижче ми перерахували кілька важливих порад , які, сподіваємося, допоможуть Вам здійснювати щоденний догляд.
Організація навколишнього простору
- Якщо це можливо, то краще, щоб людина, за якою Ви доглядаєте, мала окрему кімнату із легким доступом до туалету або з комодом в кімнаті. Якщо самостійно потрапити в туалет людина не може, біля ліжка має знаходитися судно або горщик. Люди, які користуються підгузками, повинні мати ліжко, на якому легко можна його замінити.
- Краще розставити меблі таким чином, щоб у кімнаті було більше простору. На шляху до туалету не повинно бути перепон або зайвих предметів.
- По можливості рекомендується закріпити спеціальні перила, які допоможуть людині з обмеженою мобільністю переміщуватися з місця на місце. По-справжньому важливо закріпити такі перила у ванній.
- Розмістіть біля ліжка маленький столик і тримайте на ньому найнеобхідніші предмети.
- Хороша ідея розмістити у кімнаті спеціальну шафку. Ви зможете зберігати у ній необхідні предмети, ліки та засоби догляду.
Гігієна лежачого хворого
- Перед тим як почати, переконайтеся, що Ви маєте всі необхідні предмети під рукою.
- Захистіть ліжко спеціальною одноразовою пелюшкою перед тим, як почнете проводити гігієнічні процедури в ліжку.
- Почніть гігієнічні процедури із вмивання, потім помийте вуха і шию. Приступіть до миття рук і тулуба. Старанно висушіть частини тіла, які Ви помили. Не тріть шкіру рушником – краще просто промокніть її насухо.
- Переверніть людину на бік, щоб помити спину.
- Під час миття ніг вимийте проміжки між пальцями. Не забудьте їх висушити.
- Після миття тіла Ви можете застосувати регенеруючий бальзам та активувати шкіру масажем із використанням активізуючого гелю.
- Захистіть ділянки, схильні до появи опрілостей та пролежнів, використовуючи спеціальні захисні креми.
- Не забувайте чистити зуби/ зубні протези після кожної їжі і розчісуйте волосся хоча б раз на день.
- Міняйте постільну та натільну білизну Вашої близької людини так часто, як це необхідно, для того, щоб уникнути протікань і вологості.
- Пам’ятайте, що стан шкіри Вашої близької людини залежить головним чином від догляду, який Ви здійснюєте. Стеження за станом шкіри, ретельна гігієна із використанням засобів догляду, розроблених спеціально з цією метою, вбереже людину, прикуту до ліжка, від страждань, а Вас – від зайвої роботи.
Планування часу та щоденний догляд
- Пам’ятайте, що догляд за іншою людиною означає не тільки гігієнічні процедури, але включає в себе і годування, і проведення часу разом, і впевненість у тому, що Ваша близька людина добре себе почуває.
- Кожен день намагайтеся знайти час для спілкування, спільних розваг або просто для відпочинку разом із Вашою близькою людиною. Переконатеся, що у кожному дні є якась діяльність, яка приносить Вам і Вашій близькій людині задоволення. Залежно від стану людини, яку Ви доглядаєте, це може бути перегляд фільму, читання, розв’язування кросвордів, ігри або прогулянка. Це активізує Вашу близьку людину і дасть можливість Вам відпочити.
- Використовуйте нагрудники під час годування. Одноразові нагрудники є найбільш зручними, оскільки можуть використовуватися і як серветка, якою витирають рот після їжі. Нагрудник захистить одяг і зменшить обсяг прибирання після їжі.
- Хвора людина, яка перебуває вдома більшість свого часу, мусить відчувати, що йому чи їй Ви приділяєте всю свою увагу, однак це означає не те, що Ви оберігаєте її від будь-якої діяльності, а лише те, що Ви допомагаєте її здійснювати. Спонукайте Вашу близьку людину робити максимум можливого – мотивація є важливою частиною активізації людини.
- Забезпечте психічний комфорт людині, яку Ви доглядаєте – якщо він чи вона мають сечову інконтиненцію, забезпечте їх поглинаючими виробами, які нейтралізують неприємний запах сечі та забезпечують сухість і відчуття безпеки.
- Довготривалий догляд вимагає певних рутинних дій – це створює відчуття безпеки і стабільності, коли Ви слідкуєте за виконанням медичних призначень, проводите реабілітацію, годуєте або слідкуєте за гігієною Вашої близької людини кожного дня в один і той самий час. Такі рутинні дії допомагають Вам знайти час для відпочинку і полегшують самоорганізацію, особливо якщо Вам завжди це складно вдається.
- Планування всього дня наперед дозволяє уникнути нервозності та поспішності – це покращує атмосферу навколо людини, за якою доглядають – ефективне, організоване миття, годування або зміна підгузка зберігають час, який Ви можете використати для відпочинку.
Спілкування
- Стан, вік та психічний стан людини, за якою доглядають, впливає на вибір способу комунікації з ним або нею. Проте завжди пам’ятайте про вироблення власної моделі спілкування.
- Уяву хворої людини легко розтривожити порівнянням із здоровими людьми – будьте обережні з тим, що Ви говорите. Ви можете легко зростити марні надії або зачепити людину своїми словами.
- Людина у такому стані має свої права. Одним з них є право на інформацію стосовно його чи її стану. Не позбавляйте людину цього знання, хіба що вона сама просить Вас про це. Якщо Ви неспроможні пояснити цій людині її стан, попросіть про допомогу лікаря чи медсестру. Завжди говоріть чітко і ясно вимовляйте слова.
- Завжди краще пояснити, які загрози і ефекти несе лікування. Якщо Ви зможете мотивувати цю людину, реабілітація може бути набагато ефективнішою.
- Спробуйте передати позитивні почуття Вашій близькій людині, навіть коли Ви не отримуєте цього у відповідь. Пам’ятайте, що перебування у такому стані може зробити людину боязкою та спричинити дискомфорт, а також є дуже стресовим.
- Прислухайтеся, що Ваша близька людина намагається сказати – придивляйтеся до її мови тіла. Спілкування з людиною, за якою Ви доглядаєте, може покращити її настрій і Ви зможете отримати інформацію, яка допоможе Вам здійснювати кращий догляд.
- Пам’ятайте про невербальну комунікацію – часто доторк є промовистішим за слова. Візьміть руку людини в свою, погладьте по волоссю або щоці. Такі жести відновлюють силу Вашої близької людини, і полегшують її страждання.
Догляд за хворою людино вимагає багатьох сил та енергії – психічної і фізичної. Якщо Ви хочете бути готовим до цього виклику, то пам’ятайте: якщо Ви хочете доглядати за кимось, Ви також мусите доглядати за собою. Знайдіть більше інформації на цю тему у розділі Піклування про себе.