Нічне нетримання – що це означає?
Що таке нічне нетримання?
Нічний енурез, який ще називають нічним нетриманням - це термін, яким називають мимовільне сечовипускання у дітей під час сну, якщо вдень вони можуть контролювати свої фізіологічні функції. Як правило, коли це явище продовжує існувати після 5 років, то це вже вважається медичною проблемою. Якщо нічне нетримання трапляється менше 3х разів на тиждень, ми маємо справу з первинним нічним енурезом.
З ким може трапитися нічне нетримання?
Нічне нетримання часто зустрічається у дітей, і, крім алергічних розладів, є найбільш поширеним дитячим хронічним захворюванням. Воно частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток, і може пройти з віком.
Нічне нетримання
- Первинний енурез – пов’язаний із вродженими дитячими хворобами і розладами.
- Вторинний енурез – повернення нічного нетримання після принаймні 6 місяців сухих ночей.
|
- Моносимптомний – як окрема дисфункція.
- Полісимптомний – поєднується з іншими симптомами, такими як нестабільність сечовипускання, ургентні стани або поліурія.
|
Що є причиною нічного нетримання?
Серед основних причин дитячого нічного нетримання виділяють наступні:
- Генетичні – останні дослідження показали, що нічне нетримання має стійку генетичну складову. Науковці виділили гени, які відповідальні за нетримання сечі, і зробили відкриття, що це спадковим – ймовірність того, що дитина буде мочитися в ліжко є значно більшою, якщо хтось один з батьків чи обоє робили те ж саме;
- Розлад денного циклу сечоутворення – замість того, щоб зменшуватися, вночі вироблення сечі збільшується – це пов’язано із недостатнім виробництвом гормону, відповідального за регуляцію циклу (вазопресин);
- Обмежений об'єм сечового міхура під час сну порівнюється із його об'ємом у денний час;
- Розлад пробудження – мозок дитини, через затримку розвитку, не передає інформацію вчасно (або не передає взагалі) про необхідність помочитися, так що дитина не прокидається та нетримання сечі відбувається з нею уві сні;
- Пошкодження хребта або голови;
- Апное уві сні;
- Травмуючі епізоди в житті, психологічні проблеми, страх.
Нічне нетримання це не лише фізіологічна проблема. Дитина, яка має енурез, стає все більш і більш фрустрованою і не розуміє, що відбувається. Проблема стає більш стресовою, коли дитина зростає і стає старшою. Часом навіть батьки не можуть впоратися з проблемою. Ранки в сім’ї, де є дитина з нічним нетриманням, стресові та неприємні. Як зарадити цьому?
Діагноз та лікування
Кожна дитина з сечовою інконтиненцією має бути оглянута лікарем. Є певні аналізи, які треба здати, щоб поставити правильний діагноз. Можливо, причиною нічного нетримання є виліковна хвороба – після видужання неприємне нічне нетримання може стати епізодом з минулого.
Звичайні обстеження, які проводяться для постановки діагнозу
- загальне фізичне обстеження і бактеріологічний аналіз сечі,
- показники креатинину, сироваткового натрію та калію у сироватці крові,
- оцінка об’єму сечі, який виробляється протягом ночі і дня методом збирання сечі,
- обстеження фізіологічної поведінки дитини шляхом аналізу щоденника сечовиділень,
- ультразвукове сканування внутрішніх органів із встановленням того, скільки сечі залишається в сечовому міхурі після сечовиділення.
Лікар мусить пояснити причини нічного нетримання дитині та її батькам. Лікар також може визначити, що можна зробити для покращення ситуації. Дуже важливо, щоб дитина розуміла і приймала запропоноване лікування. Коли дитина об’єднує свої зусилля з лікарем і з батьками, то це дає найкращий шанс зменшити кількість або взагалі припинити випадки нічного нетримання.
Що може запропонувати лікар?
1. Нефармакологічне лікування
Головним чином воно грунтується на тренуванні контролю за сечовиділенням – спочатку протягом дня, а потім і протягом ночі; тренування може тривати до кількох тижнів.
- Мотиваційне лікування – це похвала дитини за кожну суху ніч із повним виключенням покарань за сечовипускання в ліжку – дитина має допомагати прибирати ліжко зранку, але це не повинно бути покаранням, а просто як природний наслідок нічного нетримання. Якщо підгузники демотивують, то радять обмежити їх використання;
- обмежте вживання рідини ввечері та відвідайте туалет перед сном; часте регулярне сечовиділення у випадку «ледачого сечового міхура»;
- нагадуйте дитині про необхідність відівідувати туалет;
- використовуйте будильник нетримання, який будитиме дитину, нагадуючи про необхідність помочитися;
- однак метою його використання є тренувати дитину обходитися вночі без сечовиділень.
2. Фармакологічне лікування
Воно може тривати до кількох місяців. Підбір ліків має на меті один із вказаних пунктів:
- знизити об’єм сечв, який виробляється вночі;
- збільшити об’єм сечового міхура;
- зробити сон більш поверхневим, так щоб дитина могла прокинутися для того, щоб помочитися.
Говорять, що лікування від енурезу є успішним, якщо кількість «мокрих» ночей знизилась на 90%.
Взнайте, чим Ви можете допомогти Вашій дитині тут.