Здорові емоції

Якщо догляд за Вашою рідною людиною, яка потребує допомоги і тривалого лікування, лежить тільки на Ваших плечах, Ви мусите враховувати, що це може викликати у Вас багато різних емоцій. Ця ситуація торкається Ваших емоцій так само, як і емоцій людини, за якою Ви доглядаєте. Вони часто бувають сильними і екстремальними; часто можна стикнутися із різкими змінами настрою.

Які почуття виникають найчастіше?

Опікун
Особа, за якою доглядають
  • злість
  • безпорадність
  • сумніви у лікуванні/ успіхах реабілітації
  • депресивний стан
  • головний біль
  • м’язовий біль
  • втома
  • бажання відгородитися від світу
  • депресивний настрій
  • нетерплячість
  • агресія
  • міжособистісні проблеми
  • сексуальні розлади
  • дратівливість
  • страх
  • злість
  • безпорадність
  • самотність
  • брак розуміння
  • безнадія
  • сумніви у лікуванні / успіхах реабілітації
  • втрата мотивації
  • агресія
  • приниження
  • почуття несправедливості
  • нетерплячість
  • бажання відгородитися від світу
  • жаль

Особа, за якою доглядають, як правило, зосереджується на своїх емоціях, але опікун має стежити і за своїми емоціями,  і за емоціями своєї близької людини.

Як стежити за своїми здоровими емоціями?

Забудьте про стереотипи

Забудьте про стереотипи, які Ви знаєте стосовно неповносправності, хвороби або погіршення. Це нелегко, але лише подолавши свої неправдиві вірування, ми можемо стати обличчям до обличчя перед викликом. Позбавлення від цих установок допоможе Вам уникнути намагань зробити особу, за якою Ви доглядаєте, щасливою проти його чи її волі, вважаючи, що тільки Ви можете мати рацію у цій ситуації. Для Вас буде легше, якщо Ви пам’ятатимете про свої завдання і будете утримуватись від сприйняття людини, яку Ви доглядаєте, у небажаному світлі.

Подолати сором

Подолання сорому пов’язане із фізіологією іншої особи. Допоможіть Вашому пацієнту також подолати цей сором. Це дуже важка і делікатна тема. Незважаючи на те, чи Ви здійснюєте щоденну гігієну, чи проводите гігієнічні процедури у повному обсязі, пам’ятайте, наскільки неприємним є бути голим перед іншими людьми, особливо коли твоє тіло не в найкращому стані. Будьте обережними з тим, що Ви говорите і робите.

Будьте емпатичними

Бути емпатичним – це уявити, що людина, за якою Ви доглядаєте, почуває і спробувати зрозуміти це. Спробуйте уявити, як би Ви себе почували у цій ситуації, і подумайте, як створити позитивні почуття щодо цієї ситуації. Спостерігайте і слухайте людину, за якою Ви доглядаєте – кожна людина потребує різного підходу – і спробуйте дати своїй близькій людині те, що йому/їй насправді треба.

Будьте готові до різких змін настрою

Будьте готові до різких змін настрою – це стосується Вас і Вашої близької людини. Спробуйте усвідомити, що Ви маєте право переживати різні емоції. Якщо Ви будете уникати цього, ситуація може погіршитися. Зробіть позитивні почуття обов’язковими, будуйте взаємну довіру і мотивуйте один одного. Намагайтеся знайти безпечні шляхи, щоб впоратися з негативними емоціями: почуття гумору і жарти – це чудовий шлях застосувати позитивний підхід і допомогти зняти напругу, нагадування про позитивні результати терапії чи реабілітації дуже мотивує, знімає Вашу фрустрацію, контрольована агресія (наприклад, биття кулаком по подушках) може стати корисним безпечним виходом у деяких ситуаціях, плач часом зменшує негативні емоції і допомагає очистити свідомість від них.

Ніколи не експлуатуйте перевагу, яку Ви маєте перед людиною, за якою Ви доглядаєте

Ніколи не експлуатуйте перевагу, яку Ви маєте перед людиною, за якою Ви доглядаєте. Пам’ятайте, що для людини часто досить тривожно і некомфортно залежати від когось. Використовуйте свою силу для того, щоб надати перевагу Вашій близькій людині – мотивуйте і передавайте позитивну енергію.

Ніколи не вдавайтесь до насилля

Ніколи не вдавайтесь до насилля – фізичного чи словесного. Ваше насилля свідчить про Вашу безпорадність – Ви шкодите собі і близькій людині, коли так поводитеся.

Будьте асертивним

Бути асертивним – це поважати права Вашої близької людини, але з повагою ставитися і до себе також. Не робіть все для близької людини, особливо якщо його чи її стан дозволяє здійснювати щоденний догляд за собою. Зверніть увагу, скільки радості приносить їм можливість бути самостійним.

Пам’ятайте, що жест може бути набагато промовистішим за слова

Пам’ятайте, що жест може бути набагато промовистішим за слова. Ви можете вгамувати або заспокоїти Вашу близьку людину доторком, співчутливим поглядом, усмішкою. Такі моменти допомагають вгамуватися, сприймати все легше і можуть підняти настрій іншій людині.

Виконуйте деякі прості правила

Виконуйте деякі прості правила для того, щоб уникнути негативних реакцій Вашої близької людини:

Опікун, що добре відпочиває – це ефективний опікун

Опікун, що добре відпочиває – це ефективний опікун. Ви повинні "заряджати Ваші батарейки" і час від часу мати відпочинок від щоденних турбот. Спробуйте організувати Ваш час і отримайте хоча б кілька годин для себе, щоб подбати про свої власні потреби. Не ізолюйтеся від суспільства, не кидайте своє соціальне життя, зустрічайтеся з друзями час від часу.

Не бійтеся просити про допомогу

Не бійтеся просити про допомогу. Якщо Ви не маєте когось із близьких, хто б перебрав на себе Ваші обов’язки, спробуйте знайти когось іншого – можливо поруч із Вами є організації, які могли б запропонувати Вам допомогу. Деякі організації об’єднують волотерів або професійних опікунів, які можуть приглянути за Вашим родичем кілька годин. Не намагайтеся робити все самостійно – це може бути більше, ніж Ви зможете підняти.

Ви можете проконсультуватися у психолога

Проконсультуйтеся у психолога, якщо Ви не можете впоратися з Вашими емоціями – консультація професіонала, який може побачити всю ситуацію в перспективі, може насправді змінити Ваш погляд на неї і допоможе Вам знайти шлях до відновлення контролю за Вашими емоціями. Спілкування із священником часто допомагає віруючим людям. Тут також існує багато асоціацій чи груп підтримки, які можуть допомогти Вам у важку хвилину.

Стежте за своїм тілом

Стежте за своїм тілом – догляд за Вашою близькою людиною часом є виснажливим, тому краще підсилити Ваше тіло за допомогою вправ. Приділяйте особливу увагу своїй спині, особливо якщо Ви переміщуєте свого родича багато разів на добу. Намагайтеся відпочивати так часто, як це вдається, використовуючи різні релаксаційні техніки. Музична терапія принесе позитивні результати як Вам, так і людині, за якою Ви доглядаєте. Музика може принести Вам мир у душу і підняти Вам настрій.

Розглядайте всі аргументи "за" і "проти"

Розглядайте всі аргументи "за" і "проти", коли Ви приймаєте рішення помістити Вашу близьку людину в установу довготривалого догляду – будинок догляду, хоспіс чи резиденцію. Часом це є найкращим рішенням для усіх, так що не почувайте себе винним, якщо Ви вирішили помістити Вашого родича у спеціальну установу. Проте намагайтеся дати відчути своїй близькій людині, що він або вона не покинуті на самоті – продемонструйте підтримку і відвідуйте їх так часто, як тільки це можливо.

Взнайте, як забезпечити комфорт догляду.